[ MG4 Electric Elegance, magazín Autoforum 4/2023, vychází 29. 8. 2023 ]
Hlavní problém elektrické mobility se jmenuje cena. Pokud chcete schopnější automobil, musíte vytáhnout z účtu minimálně milion. Co když se ale na trhu objeví elektromobil slibující moderní techniku a cenovku pod hranicí 800 tisíc?…
Protože se v branži motoristické žurnalistiky pohybuji už poměrně dlouho, v živé paměti mám první seriózní pokusy o prodej elektrických automobilů českým zákazníkům. Na některých tiskových konferencích je doprovázely nářky nad nedostatečnou podporou a stejně tak zaznívaly názory, že naplno u nás propukne elektromobilita až ve chvíli, kdy s takovým autem přijde Škoda. Pravda to byla jen z části. Elektrické Citigo se opravdu těšilo značnému zájmu, jenže nešlo o klasický produkt, výroba byla omezená a jakmile se malý boleslavský elektromobil přestal vyrábět, roční čísla elektromobilů prodaných na tuzemském trhu klesla. Enyaq na tom nic nezměnil, protože je příliš drahý.
Stačí dvě kliknutí a ESP je minulostí. Elektrická zábava může začít
Tohle dobře ukazuje, že i tuzemský zákazník by se nakonec nechal k elektromobilitě přemluvit, jenže platit za schopný elektromobil milion a více je zkrátka problém. Nedávno ovšem na trh vstoupilo auto, které má možná větší potenciál přitáhnout českého zákazníka k elektromobilitě než Škoda. Čínsko-britské MG u nás začalo nabízet elektrický hatchback MG4, který je v mnoha směrech srovnatelný s nejlepší evropskou konkurencí, jenže jeho katalogová cena startuje částkou 779 960 Kč. To je o 220 tisíc méně než v případě nejlevnějšího VW ID.3, o 70 tisíc méně než u dosluhující Kony Electric a o 130 tisíc méně než v případě Peugeotu e-2008.
Stačí dvě kliknutí a ESP je minulostí. Elektrická zábava může začít
MG přitom za tyto peníze nabízí hatchback nižší střední třídy postavený na elektrické platformě připomínající v mnoha směrech koncernové MEB. Není to tedy přestavěné auto původně se spalovacím motorem, ale vůz vyvinutý od základů jako elektromobil. Navíc s některými zajímavými řešeními, jak dokazuje například akumulátor vysoký pouze 110 mm. Už za „cenu od“ zákazník dostane pěkných 170 koní, solidní maximální výkon DC nabíjení (117 kW), bohatou výbavu a dojezd 350 km. Nám do testu dorazila silnější verze Elegance s motorem o výkonu 204 koní, s baterií o větší kapacitě, s rychlejším nabíjením a dojezdem 450 km. Takové provedení ale už startuje částkou 884 960 Kč, jenže oproti srovnatelnému ID.3 Pro Life je pořád o 110 tisíc levnější. Nebude v té nízké ceně nějaký háček?
Interiér je strohý a jednoduchý. Na ergonomii ovládání si ale budete muset chvíli zvykat a některé detaily nejsou oproti evropské konkurenci úplně dotažené. Pohodlí a prostor ale potěší
Ano, je tam
Slevu zadarmo vám nedá prakticky nikdo a také u MG4 se najde řada věcí, které se dají kritizovat. Ale nejprve začneme tím pozitivním. Základ tohoto auta jako takový totiž funguje velmi dobře. Je to trochu s podivem, protože čínské značky vždy bývaly schopné udělat především takovou tu parádu kolem, zatímco ty podstatné věci jako třeba jízdní vlastnosti u nich bývaly kompromisem. Tady tomu je přesně naopak.
Testovaná výbava postrádala dvojité dno. Protože MG4 nemá tzv. frunk, není zde místo, kam schovat dobíjecí kabely. Dvojité dno ale nabídne vrcholná výbava Luxury
MG4 se jízdně chová jako moderní auto a jeho řízení je opravdu příjemné. Automobilka už v době prezentace vozu kladla důraz na kvalitní podvozek, strmé řízení, výkonný brzdový systém nebo na vzhledem ke kategorii elektromobilů poměrně nízkou hmotnost. Vždyť stejně výkonné ID.3 s menší baterií je o 100 kg těžší. Tohle všechno hraje do karet jízdním vlastnostem a všechno to vážně nebyly jen prázdné marketingové povídačky. MG4 si i při vyloženě sportovním zacházení počíná s velkým přehledem, podvozek je ale zároveň pořád dostatečně komfortní. Žádné tvrdé rázy, žádné přehnané natřásání. Ostře řezaný hatchback zvládne jak městskou dlažbu, tak vysokou rychlost na dálnici (no dobře, přes 160 km/h vás omezovač nepustí) i ty okreskové radovánky. MG navíc zašlo tak daleko, že řidičům umožňuje na dvě kliknutí vypnout stabilizaci. Protože se bavíme o zadokolce, o zábavu máte postaráno. Hodí se k tomu přistupovat s rozumem. Elektromobil se umí i na suché silnici díky okamžitému návalu točivého momentu utrhnout nečekaně rychle.
Jistě, důležitější jsou samozřejmě jiné věci, především pak spotřeba. Ta je už na první pohled velmi přijatelná, protože dojezd alespoň v době letních teplot klesal při našich běžných jízdách sympaticky pomalu. S autem jsme ale zajeli také naší oblíbenou trasu pro měření spotřeby dlouhou zhruba 150 km, kdy nějakých 40 % z toho vede po dálnici. Zbytek jsou okresky a vesnice. Výsledek? 15,1 kWh/100 km. Na okreskách při předpisové jízdě byla spotřeba dokonce jen 13 kWh/100 km. Při využitelné kapacitě akumulátoru 61,7 kWh to dává dojezd 400 a více kilometrů. S tím se dá už docela dobře žít.
Prostor vpředu není nijak využitý. Přes obrazovku nastavujete úplně vše včetně jízdních režimů
Tím spíš, když se MG4 také poměrně rychle nabíjí. Testovaná verze Elegance má jiné složení článků než levnější Emotion (lithium-nikl-mangan-kobalt). Baterie mimochodem pochází od renomovaného výrobce CATL, kterého využívají i u nás mnohem známější jména. Automobilka pro DC nabíjení uvádí jako maximum 135 kW, během našeho testu na Ionity auto chvílemi ukazovalo i 138 kW. Nabíjecí křivku najdete na konci článku spolu s přesnými údaji toho, jak nabíjení probíhalo. Přibližně 100 km dojezdu jsme nabili za deset minut. Nad 130 kW se výkon nabíjení pohybuje do 55 %, pak začne rychle klesat. V dané cenové kategorii jde o hodně zajímavá čísla. ID.3 za „cenu od“ zvládne v případě DC nabíjení 120 kW a třeba taková Kia Niro EV nejnovější generace končí na výkonu 100 kW.
Ještě nepadla zmínka o dynamice. Ta je velmi slušná, ale ze standardů elektromobilů se nevymyká. Dobře to dokumentuje graf z měření dynamiky opět na konci článku. MG4 v testované konfiguraci jede téměř stejně jako Volkswagen ID.3. Zajímavé ale je, o kolik dynamičtější je dosluhující Kona Electric. Možným vysvětlením je fakt, že Kona má vyšší točivý moment (395 Nm vs. 310 Nm u ID.3 a 250 Nm u MG4).
Škoda těch drobností
Interiér MG4 je jednoduchý a minimalistický. Působí vzdušně díky absenci středového tunelu mezi předními sedadly a čtyři cestující se sem vejdou bez potíží. Na poli elektrických vozů ale najdeme i prostornější alternativy, jako třeba zmíněné Niro EV. Jenže to není úplně relevantní, protože jeho cenové nastavení z něj děla ještě dražší vůz, než jakým je ID.3. Některé detaily (třeba zpracování tlačítek pod středovým displejem, odchlípnutá podložka pro bezdrátové dobíjení nebo adaptér pro bezdrátové Apple CarPlay) levnější původ prozrazují, fakticky vás ale budou nejvíce rozčilovat jiné věci.
Dynamika výkonnějšího provedení MG4 je velmi solidní, ale nijak se nevymyká tomu, co už známe například od Volkswagenu ID.3 se stejně výkonným elektromotorem. Volkswagen jede v nižších rychlostech malinko lépe, v těch vyšších se karta obrací, pocitově byste to ale asi nepoznali. Zajímavý je výsledek Hyundaie Kona Electric končící generace. Také tento vůz má ve své silnější variantě výkon 204 k, ale je to předokolka, která překvapivě neztrácí vůbec nic na startu, a přestože je to spíše crossover, tak v rychlostech nad 70 km/h svým soupeřům celkem výrazně ujíždí. A to dokonce navzdory skutečnosti, že je z této trojice s hmotností 1,8 tuny nejtěžší.
Například absence startovacího tlačítka. Ano, teoreticky si sednete, zmáčknete brzdu, otočíte voličem na D a jedete, startovat přece nemusíte, jenže systém nabíhá pomalu. V praxi nesmíte spěchat, jinak otočíte na D třeba třikrát a stejně nikam nepojedete. Otravné je i vystupování. Auto nemáte jak vypnout (fakticky to jde, ale musíte hluboko do menu), takže si myslí, že otevíráte dveře ve chvíli, kdy jste připraveni k jízdě. Tudíž pokaždé, když začnete vystupovat, začne MG4 pípat, aby vás upozornilo na otevřené dveře.
Hodně velký zvyk vyžadují neoznačená tlačítka na volantu. Některá z nich lze naprogramovat, ale možnosti u testované výbavy nejsou příliš široké. Pokud chcete změnit jízdní režim, musíte na několik kliknutí do menu multimediálního systému. To se vyznačuje elegantní čistou grafiku, ovšem za cenu malých políček. Proč automobilky nejsou většinově schopné využít velké plochy dotykových displejů, to jsem do teď nepochopil. Třeba u MG je vyhledávání v kontaktech telefonu přes klávesnici na displeji za jízdy prakticky nemožné, protože tlačítka jsou miniaturní.
MG udává jako maximální výkon DC nabíjení pro silnější verzi MG4 Electric 135 kW, při našem testu na stanici Ionity ale vůz ukazoval hodnoty nad touto hranicí v rozmezí od 40 do 55 %. Následně přichází výrazný propad a nabíjení se zpomaluje. My jsme začínali na 37 %, respektive na dojezdu 102 km, během pěti minut vůz dobil 60 km dojezdu, získat 100 km navíc trvalo deset minut. V ideálním případě tak MG4 za příznivých teplotních podmínek a v kombinaci se 150kW DC nabíjecí stanicí dokáže při spotřebě 15 kWh/100 km ujet trasu dlouhou 500 km s jednou zhruba patnáctiminutovou přestávkou, a to není vůbec špatné. Zejména vzhledem k cenově srovnatelným soupeřům. Kona Electric končící generace zvládne na DC stanicích maximálně 100 kW, takže je její nabíjení citelně pomalejší. To samé platí o Kie Niro EV nové generace. Modernizovaný Volkswagen ID.3 pak umí v cenově nejdostupnější verzi 120 kW.
Moc důvěry pak nevzbuzovaly asistenční systémy. Během testu se jednou stalo, že auto při zapnutém asistovaném řízení špatně vyhodnotilo rozšiřující se silnici z jednoho na dva pruhy a zničehonic to vzalo do levého pruhu, místo toho, aby dál pokračovalo v přímém směru, kde žádná překážka nebyla. Zvláštní také je, že systém (alespoň podle informací zobrazovaných na přístrojovém štítu) vyhodnocuje patníky podél silnice jako auta. Když chcete asistované řízení vypnout, musíte to opět udělat přes menu infotainmentu. Během podzimu ovšem na trh dorazí nejvyšší výbava Luxury, která kromě velkého spoileru nad zadní okno nebo dvojitého dna v zavazadelníku nabídne také rozšířené možnosti, pokud jde o volbu toho, co mají tlačítka na volantu ovládat. Možnost rychlé aktivace asistovaného řízení je jednou z nich.
Nebo nakonec přece jen ID.3?
MG4 je zajímavý elektromobil, protože ty základní věci dělá fakt dobře. Má kvalitní jízdní vlastnosti, rychle se nabíjí, nabízí solidní dojezd a k zahození určitě není ani nadstandardní sedmiletá záruka. Atraktivnější možná bude paradoxně základní verze Emotion, která má pořád poměrně slušný dojezd, navíc je díky nižší hmotnosti dynamičtější, a hlavně kolem sebe nemá žádné srovnatelné konkurenty.
U testované silnější varianty Elegance se přece jen podvědomě vkrádá otázka, zda sáhnout po MG, nebo zda nakonec těch sto tisíc navíc nepřidat a nekoupit ID.3, která se v rámci nedávného faceliftu v mnoha ohledech zlepšila, zlevnila a celkově působí dotaženěji. Ale kdo ví, třeba časem MG vytasí nějakou atraktivní cenovou akci, která vás donutí přimhouřit oko. Nakonec loni se třeba ve Španělsku prodával tento hatchback v přepočtu za 470 tisíc. V takovém případě by asi spousta tuzemských elektricky-skeptických zákazníků našla na otázku „co vy na to“ pozitivní odpověď.
Čtěte v časopisu Autoforum 4/2023
text: Lukáš Dittrich | foto: autor, Jaroslav Vavera
–––
Technické údaje | MG4 Electric Elegance
Motor: Synchronní elektromotor s perm. magnety. Největší výkon 150 kW (204 k). Největší točivý moment 250 Nm. Jednostupňová automatická převodovka. Pohon zadních kol.
Karoserie: Samonosná. Kabina pětimístná pětidveřová. Využitelná kapacita baterie 61,7 kWh.
Rozměry a hmotnosti:
4287 mm × 1836 mm × 1504 mm (d × š × v), rozvor 2705 mm, objem zavazadelníku 0,363–1,177 m3, pohotovostní/užitečná hmotnost 1651/462 kg. Hmotnost brzděného/nebrzděného přívěsu 500/500 kg.
Jízdní výkony: Zrychlení 0–100 km/h za 7,9 s, nejvyšší rychlost 160 km/h. Spotřeba paliva (kombinace) 16,0 kWh/100 km. Dojezd 450 km.
Cena základní / testovaného vozu: 884 960 / 892 940 Kč vč. DPH
Hodnocení:
+
Nízká spotřeba/vysoký dojezd
Rychlé nabíjení
Kvalitní jízdní vlastnosti
Dlouhá záruka
Možnost zcela vypnout stabilizaci
-
Řada nedoladěných drobností
Absence přihrádky na kabely
Ergonomie ovládání