[ magazín Autoforum 4/2018, vychází 27. 8. 2018 ]
Zajeli jsme se podívat do Sindelfingenu, kde se vyrábějí mercedesy a kde sídlí vývojové i stylistické centrum automobilky s trojcípou hvězdou na kapotě. Workshop s názvem „Design Essential II“ neboli „Základy designu díl druhý“ měl představit aktuální filozofii designu této německé prémiové značky.
Design. Slovo, které dnes definuje obchodní úspěch v mnoha oblastech lidského snažení. My se tady samozřejmě zabýváme automobily, kde to platí dvojnásob. Když se lidem netrefíte do vkusu, auto si prostě nekoupí, i kdyby bylo technicky nebo prostorově skvělé. Význam designu navíc roste s prémiovostí dané značky. Když opomineme ty úplně nejdražší, pak typickými reprezentanty jsou německé automobilky z Mnichova, Ingolstadtu a Stuttgartu.
Každá z nich jde na to trochu jinak. U Mercedesu se dnes například snaží nabídnout svým zákazníkům čtyři odlišné značky z jednoho technického základu. Klasický Mercedes zůstává standardem, výrazněji než dosud se však mají odlišit modely od AMG, Maybachu a nově vzniklé značky EQ, která bude zastřešovat stuttgartské sériové modely s alternativními pohony. Pro každou z těchto značek byla navržena a ztvárněna socha, každá značka by pak měla definovat i prostředí, ze které se jednotlivé modely rodí. Je to dáno nejen materiály, ale i barvami nebo osvětlením.
…
Setkání s novináři se přes svou zdravotní indispozici (kvůli pádu z koně se mohl pohybovat pouze s berlemi) zúčastnil i šéfdesignér koncernu Daimler AG Gorden Wagener. Ten v této pozici působí od roku 2016, pro Mercedes však pracuje již jednadvacet let od té doby, co vystudoval průmyslový design na univerzitě v Essenu a pak na Royal College of Art v Londýně.
Právě pod vedením Gordona Wagenera se rodí nové pojetí, nebo chcete-li definice designu čtyř značek Sensual Purity. „Na této designové filozofii pracujeme již od roku 2009 a neustále ji posunujeme vpřed. Základem všeho je bipolarita inteligence a emocí,“ říká Gorden Wagener a dodává, „dobrý design automobilů je nedílnou součástí vývoje našich modelů, ale nyní se jej snažíme přehodnotit tak, aby byl fascinující a žádoucí také pro mladé zákazníky.“
Palubní deska studie SUV Maybach Ultimate Luxury. Podobné tvary má „palubka“ i v nové generaci třídy GLE, jen materiály a barvy budou jiné…
Podle Wagenera je mimořádně důležitá zpětná vazba od zákazníků: „Pečlivě nasloucháme tomu, co říkají naši zákazníci o našich značkách a produktech. Všichni dnes chtějí, aby výsledné produkty podtrhovaly osobnost majitele a jeho životní styl. Naším cílem je proto dopřát zákazníkům vlastní individualitu, odměnit je něčím speciálním.“
I proto se u Mercedesu snaží zásadněji odlišit celý svět značek Mercedes, Maybach, AMG a EQ. „Naším cílem je vytvářet pro zákazníky integrovaný design, který zahrnuje značku, produkt a digitální svět. To má jednotlivé značky definovat a vytvářet vzájemné vazby mezi reálným a digitálním světem, které by byly zákazníkovi intuitivně přístupné.“
Šéfdesignér Daimleru Gordon Wagener a čtyři sochy (nahoře) charakterizující čtyři značky stuttgartského koncernu
Gorden Wagener v souvislosti s každou značkou samozřejmě hovoří o jejím DNA. „Odkud pochází? Jaké jsou definující atributy? Jaké vlastnosti by pro ni měly být charakteristické? Co nejvíce hodnotí zákazníci? A na základě těchto otázek byla definována jejich nezaměnitelná estetika. Mercedes-Benz tak představuje moderní luxus, Maybach nejvyšší luxus, AMG zaujme výkonným luxusem a EQ ukazuje cestu do budoucnosti s progresivním luxusem,“ vysvětluje Gordon Wagener.
I když vnější design je to, co automobil prodává a stanovuje jeho popularitu, stejně důležitý je také design interiéru. „Důležitost interiéru každého automobilu v budoucnu poroste. Vždyť je to vaše třetí místo k životu vedle domova a kanceláře,“ vysvětluje Wagener a dodává, „dobrým důkazem naší práce v tomto ohledu je nová třída A. Vytvořili jsme pro ni jedinečnou interiérovou architekturu pomocí avantgardního designu palubní desky. Poprvé bylo úplně vypuštěno zastínění kokpitu, což vede k jedinečnému pocitu prostoru, který vyzařuje zvláštní atmosféru a okouzlí své obyvatele. Nová třída A ztělesňuje to, co nazýváme Interiér 2.0.“
„Mercedes-Benz představuje moderní luxus, Maybach nejvyšší luxus, AMG zaujme výkonným luxusem a EQ ukazuje cestu do budoucnosti s progresivním luxusem,“ tvrdí Gordon Wagener
Při vstupu do prostorů designového centra jsme museli odevzdat mobilní telefony. Bylo jasné, že nám chtějí ukázat něco, co se zatím nesmí fotit. Právě po workshopu o moderním luxusu značky Mercedes-Benz jsme se přesunuli do ztemnělé místnosti, kde stál pečlivě zamaskovaný automobil. Bylo jasné, že se jedná o novou generaci třídy GLE. Jestliže vnější design tvůrci pečlivě skrývali, interiér byl naopak pěkně nasvícený, a tak jsme si jej mohli nejen pečlivě prohlédnout, ale i osahat.
Fotky samozřejmě nemáme, nicméně tvar palubní desky vychází ze studie crossoveru Mercedes-Maybach Ultimate Luxury, která měla světovou premiéru na autosalonu v Pekingu. Najdete zde samostatný dvojitý displej podobně jako ve třídách E a A, přičemž stejně jako u třídy A chybí jeho zastínění. Displej po stranách opticky rozšiřují výdechy klimatizace, středový panel v podstatě chybí, zvýrazněný je naopak středový tunel se dvěma výraznými madly. Těšit se můžete také na důmyslné ambientní osvětlení celého interiéru.
Socha automobilu s názvem „Aesthetics Progressive Luxury“ je poctou závodnímu speciálu, se kterým Rudolf Caracciola v roce 1938 stanovil rychlostí 432,7 km dodnes platný světový rekord na veřejných komunikacích
Poslední věc, kterou nám chtěli designéři Daimleru ukázat, byla socha s názvem „Aesthetics Progressive Luxury“ čili Estetika progresivního luxusu. Má být poctou závodnímu speciálu, se kterým Rudolf Caracciola v roce 1938 stanovil dodnes platný světový rekord na veřejných komunikacích. Na dálnici mezi Frankfurtem nad Mohanem a Darmstadtem tehdy dosáhl rychlosti 432,7 km. Cílem tvůrců bylo vytvořit vozidlo, které vezme styl třicátých let a přitom mu dá úplně nový a současný výklad. Velmi efektně přitom působí především jeho statická dynamika. Zatímco povrch na předním konci smyslně modeluje korpus vozidla, směrem dozadu se pomalu začíná segmentovat a oddělovat, jako kdyby výsledné povrchové segmenty byly zachyceny imaginárním proudem vzduchu a odnášeny pryč.
Je to opravdu působivé, nicméně nevím, co z této sochy plyne pro vývoj nových sériových mercedesů, maybachů, „áemgéček“ respektive elektromobilů se značkou EQ. Pravdou však je, že design sériových modelů stuttgartské značky je v posledních letech atraktivní, i když nejen laik má někdy problém rozlišit, s jakou třídou má zrovna tu čest. Na druhou stranu si však současné modely s třícípou hvězdou na kapotě s ničím jiným nespletete, a to se samozřejmě v automobilovém světě cení…
Čtěte v časopisu Autoforum 4/2018
text: Jiří Kaloč | foto: Daimler AG